Bergamo – w mieście dzwonów kościelnych i mamili (middle-aged man in lycra;)

Bergamo odwiedzamy w drodze do Marrakeszu. To przepiękne włoskie miasteczko podzielone jest na dwie części. Citta Alta to górna część, położona na wzgórzu, średniowieczna, otoczona murem. Citta Bassa to część dolna, nowoczesna i tętniąca życiem. Ludzie wyglądają tu bardzo elegancko, spacerują z psami, jeżdżą na rowerach i uprawiają jogging. To widok, który towarzyszy nam przez całe dwa dni spędzone w tym urokliwym mieście.
Z lotniska do apartamentu dostajemy się autobusem lini 1 ATB. Bilet kupujemy w okienku na lotnisku, można też kupić w biletomacie, który stoi na przystanku (pierwszy po lewej przy wyjściu z lotniska). Koszt biletu ok 9 zł. Wynajęliśmy apartament blisko starej części miasta – ReGo Holiday Apartments Airport. Ze znalezieniem apartamentu mieliśmy duży problem. Po pierwsze drogo, a po drugie na weekend majowy prawie wszystko było zarezerwowane. W każdym razie udało nam się trafić bardzo fajne miejsce. Apartament idealny dla czterech osób. Na małym włoskim placyku z fontanną na środku, życie nocne toczy się pełną parą. Właściciel apartamentu przyjeżdża do nas na skuterku, spóźniony kilka minut. Ale dzięki temu, obserwujemy bawiących się włochów. Głośne rozmowy i śmiechy sprawiają, że nabieramy ochoty na nocny spacer po okolicy. Po krótkiej rozmowie z właścicielem Petro dowiadujemy się co i kiedy warto obejrzeć i wyruszamy zobaczyć okolicę. Małe placyki, wąskie kamienne uliczki i głośne śmiechy, które słyszymy w oddali, wyznaczają nam drogę. Lądujemy w małej lokalnej piwiarni. Zamawiamy po szklaneczce włoskiego trunku. Obserwujemy włochów, którzy zapewne wypili już zdecydowanie więcej niż my. Zaczynają śpiewać stare przeboje, tańczyć i bawić się w najlepsze. Nas dopada zmęczenie. Wracamy do apartamentu.
Knajpka usytuowana naprzeciw nas okazuje się rano wydawać śniadania i świeżo wyciskane soki. W malutkich sklepikach mięsnych, piekarniach i warzywniakach pracują włosi, z którymi komunikować można się na migi:). Plasterki szynki sprzedają na ilości osób. To miła odmiana po zakupach w supermarkecie. Zniechęceni włoskimi śniadaniami (kawa + croissant) postanowiliśmy przygotować je sami. Wszystko pachnie niesamowicie i smakuje jeszcze lepiej. Świeżutkie białe pieczywo to dla nas rarytas, który dawno odszedł z naszego menu, dlatego pewnie w czasie podróży smakuje tak dobrze. Do tego pomidory, soczyste, słodkie, czuć wreszcie wiosnę i słońce, bo w niczym nie przypominają naszych hodowanych na wacie suchych i piaszczystych pomidorów. Jemy i wyruszamy odkrywać Bergamo.
Zwiedzanie rozpoczynamy od starej części miasta.
źródło mapy http://dinamico.unibg.it/cerlis/public/MAP%20-%20BERGAMO%20(Upper%20Town).JPG
1.Porta S. Agustino – jedna z 4 bram (wschodnia) prowadzących do Citta Alta
Warto za bramą kierować się lekko w górę i w prawo. Spacerując kilka minut pod górę zapewnimy sobie z pomiędzy wąskich kamieniczek widok na zapierającą dech w piersiach panoramę miasta. Alternatywą jest spacer wzdłuż murów obronnych.
2.Weneckie Mury Bergamo – mury miasta zbudowane przez Republikę Wenecką w XVI wieku.
Najbardziej charakterystyczna część Bergamo. Ciągną się na 6 200 metrów. Budowa miała trwać rok, a przeciągnęła się do 27 lat. Spacer wzdłuż murów polecamy wieczorną porą. Można zrobić sobie przerwę siedząc na jednej z wielu ławeczek i podziwiać oświetlone Bergamo. No i oczywiście zobaczyć kolejną bramę prowadzącą do miasta.
3.Porta S.Giacomo – jedna z najpiękniejszych bram, zbudowana w 1592 roku.
My wybraliśmy spacer wąskimi uliczkami. I jedna i druga droga prowadzi do górnej stacji kolejki Funikolare. W Bergamo są dwie takie kolejki – rozkład jazdy dostępny tutaj. Pierwsza prowadzi z Città Bassa do Città Alta, a druga z Città Alta na szczyt wzgórza San Vigilio – Funicolare San Vigilio. I to właśnie do tej drugiej chcemy się dostać. Ok godziny 11 docieramy do górnej stacji kolejki Funicolare i placu Piazza Mercato delle Scarpe. Jest już sporo grupek turystów. Kierują się w prawo. Wąską uliczką idziemy za nimi, skręcamy raz jeszcze w prawo i docieramy do:
4.Rocca di Bergamo – położona na wzgórzu św. Eufemii.
Przed nami ukazał się piękny park z kwitnącymi kwiatami. Niewielkie muzeum, do którego nie weszliśmy. No i oczywiście wspaniały widok. Dalsza perspektywa miasto i bliższa zakochana para:) Wracamy na plac. Kierujemy się w stronę drugiej kolejki Funicolare. Na głównej ulicy już dosyć dużo turystów. Mijamy sklepy z ubraniami, piekarnie, warzywniaki i mnóstwo cukierni zachęcających witrynami uginającymi się od kolorowych słodkości. Wszystko pachnące i świeżutkie – widzieliśmy podglądając proces produkcji…
5.Piazza Vecchia – plac miejski, powstał w XV wieku
Idąc ulicą Via Gombito docieramy do placu Piazza Vecchia z fontanną na środku. Na placu warto spędzić chwilę. Obejrzeć:
6.Palazzo della Ragione – pałac zaliczany do najstarszych we Włoszech. Zbudowany w latach 1183-1198.
Naprzeciwko Palazzo della Ragione znajduje się:
7.Palazzo Nuovo – gdzie ma siedzibę jedna z najważniejszych bibliotek historycznych we Włoszech – Biblioteka Angelo Mai
8.Piazza del Duomo
Za Piazza Vecchia usutuowany jest plac Piazza del Duamo. Na tym placu warto zobaczyć:
9.Cappella Colleoni – kaplica i mauzoleum, arcydzieło włoskiego renesansu z przełomu XV i XVI wieku.
10.bazylika Santa Maria Maggiore – trójnawowy, przepiękny kościół wybudowany między XII a XIV wiekiem. To przykład lombardzkiego stylu romańskiego. Wejście do bazyliki zdobi gotycki portyk, a wnętrze zostało stworzone w stylu barokowym. Konfesjonał robi wrażenie… chyba nie większe niż zdobienia na suficie. Ilość malowideł sprawia, że ciężko jest się skupić na szczególe. To chyba idealne miejsce dla pasjonatów sztuki. Mogliby spędzić cały dzień i pewnie nie zdołaliby zobaczyć wszystkich precyzyjnie wykonanych rzeźb, malowideł i tkanych arrasów… my idziemy dalej…
11.Wieża miejska – o wysokości 54 metrów.
Na placu wznosi się wieża miejska. Mijamy ją po lewej stronie wychodząc z placu i kierujemy się ulicą Via Coleoni. Zmierzamy do stacji kolejki Funicolare. Idziemy ok 3 minut. Mijamy kolejną bramę miasta Porta San Alessandro. W kiosku na placu kupujemy bilet na kolejkę i po prawej stronie za bramą znajdujemy przystanek. Ludzi już jest całkiem sporo.
12.Wzgórze San Vigilio – widok na miasto, góry i okolice Bergamo.
Po wyjściu ze stacji idziemy pod górę w prawo, następnie lekko w lewo po stromych schodach. Można się zmęczyć…ale naprawdę warto. Takie widoki ukazują się naszym oczom. Po krótkim odpoczynku, wyruszamy na podbój centrum. Na placu przy dolnej stacji Funicolare kupujemy kolejny bilet i linią 1A jedziemy do centrum. Wysiadamy na przystanku w okolicy Porta Nuova.
14.Porta Nouva – monumantalne bramy miasta Bergamo.
Szeroka brama, otoczona dwoma neoklasycznymi budynkami, których nie sposób nie zauważyć. Tu zaczynamy zwiedzać nowoczesną części Bergamo. Porta Nouva to przede wszystkim centrum handlowe rozłożone między Via XX Settembre i Via Tasso. Petro polecił nam zjedzenie pizzy na placu Piazza Pontida, a później zasmakowanie włoskich lodów polecamy Galateria La Romana.
15.Piazza Pontida i ulica Via XX Settembre
Włosi kochają psy. Właściciele zabierają je na lotnisko, do restauracji, w przymierzalniach w Zarze nikogo nie dziwi widok psa leżącego na kafelkach. Spacerując ulicą Via XX Settembre, która przypomina wrocławską Świdnicką, zwróciliśmy uwagę na bardzo eleganckich włochów, w modnie dobranych marynarkach, dobrze skrojonych spodniach…to rzadki widok w Polsce. Włosi sobotę spędzają na spacerach po mieście, przesiadywaniu na płacach. Dużo młodych ludzi pali, a starsi biegają i jeżdżą na rowerach. Można było ich zobaczyć w każdej części miasta. U nas jednak biega się po parkach w Bergamo widok biegacza na ulicy nikogo nie dziwi. I to by było na tyle. Kolejnego dnia warto udać się nad Jezioro Como, ale o tym w kolejnym wpisie….:)
Bergamo w pigułce:
- odwiedź stronę: visitbergamo.net/en/. Znajduje się na niej mnóstwo praktycznych informacji o mieście. Jest też aplikacja na smartfony VisitBergamo. W mieście można też korzystać z bezpłatnego internetu, trzeba się oczywiście zarejestrować.
- bez problemu dogadasz się po angielsku
- koszt wynajęcia dosyć wypasionego apartamentu na weekend dla 4 osób blisko Citta Alta ok 800 zł (200 euro)
- koszt obiadu / osobę to ok 12-15 euro
- rozkład jazdy autobusów znajdziesz tutaj, z lotniska do centrum jedzie się ok 25 minut autobusem